Student Success

Promenade Dance Studio is proud of our students achievements.

Australian School of Performing Arts, Film and Television

Porcha Spencer, Golden Logie Award

Bolshoi Ballet

Niamh Kent, Le Corsaire (child part, Brisbane Season)

The Australian Ballet

Daniel Gaudiello (Principal Artist)
Awarded “Most Outstanding Male Dancer” (Australian Dance Awards 2011)
Telstra Ballet Dancer Award (2007)

The Australian Ballet School

Daniel Gaudiello
Jack Lister
Abby Kent

Junior Associate Program & Interstate Program

Jack Lister
Shaun Curtis
Niamh Kent

Queensland Ballet

Jack Lister

Queensland Ballet Professional Year

Daniel Gaudiello
D’Arcy Brazier
Jack Lister

QB Junior/Senior Programs (Li Cunxin)

Nicola Jones
Grace Campbell
Emilia Bignami

QB Junior Extension Program (Francois Klaus)

Rochelle Steinbergs
Aleisha Bauer
Shaun Curtis
Niamh Kent

Scuola di Teatro e del ‘Balletto di Milano’ (Milan, Italy)

Monique Morfea

Centro Studio Coreografici, Teatro Carcano (Milan, Italy)

Monique Morfea

Royal Caribbean Cruise Lines

Deanna Castellana
Aleisha Bauer
Megan Schoenmaker

Universal Studios (Singapore)

Maryanne Nucifora

Chitty Chitty Bang Bang – The Musical (Brisbane Season)

Abbey Gayton
Bella Morwood

Magic Casino ‘Genesis’ Show (Phuket)

Aleisha Bauer

Princess Cruise Lines

Rochelle Steinbergs

QUT

Deanna Castellana, BFA (Dance)
Daniella Crismani, BCI (Dance)
Kimberley Blaney, BFA (Dance) Currently enrolled
Megan Lanser, BFA (Dance) Currently enrolled
Jess Boyd, BFA (Dance) Currently enrolled
Morgan Sheenan, BFA (Dance) Offered Vice Chancellors Creative Industries Scholarship

RAD Examiner

Daniella Crismani

RAD Teaching Certificate/CBTS

Daniella Crismani
Bianca Castellana
Lisa Bianchi

RAD Solo Seal Award

Aleisha Bauer

RAD Jacqueline Morland Awards

Adrienne Turner, Junior Finalist 2009
Shaun Curtis, Finalist 2012 – Top 8
Abby Kent, Finalist 2012 – Top 8

Melbourne Ballet Company

Aleisha Bauer

Queensland Dance School of Excellence

Daniel Gaudiello
Deanna Castellana
Monique Morfea
Rochelle Steinbergs
Rebecca Thomas
Victoria Bonnet
Aleisha Bauer
Jack Lister
Leah Morgan
Adrienne Turner
D’Arcy Brazier
Maddy Kendall
Daisy Brazier
Saska Scoon
Shaun Curtis
Beth Curtis
Anastasia Sellwood
Grace Campbell
Jocelyn Harrison

Expressions Dance Company ‘Carmen’

Megan Schoenmaker

Brisbane City Youth Ballet

Nina Pilgujski
Emma Mackie
Alex Zitny
Caitlin Bills
Shaun Curtis
Abby Kent
Niamh Kent
Chiara Poletto
Damon Poletto
Eszter Pungur
Emilia Bignami
Lachlan Spencer
Gabrielle Brett
Grace Campbell
Isabel Christodoulou
Annalisa DeBonis
Olivia Doukas
Nicola Jones
Ally Liessmann
Lillian Maloney
Ava Walters
Piper Applefield
Daniela Kostoglou
Stevie McCallum
Bella Melov
Alexis Melov
Lily Smith
Julia White
Annabel Hutton
Abi-Lee Gardner
Isabella Gardner
Amelia Kratz
Ella Pysden

Ballet Theatre of Queensland

Deanna Castellana
Lachlan Spencer
Jade Morris

Glenn Wood Tap Scholarship

Brittany Dunk – Intermediate Winner 2010
Alanah Kennedy – Junior Winner 2013

Harvest Rain Theatre Company

Verity Ling, role of Brigita in The Sound of Music
Ella Boxsell, Harvest Rain Theatre Internship
Emma Mackie, Saffron Forbes, Ella Boxsell and Isabella Berlese, in Cats

Ecole Dance and Theatre

Monique Morfea

Western Australian Academy of Performing Arts

Victoria Bonnet

Brentstreet

Adrienne Turner

Dance World Studios

Rochelle Steinbergs

ED5 (Sydney)

Rebecca Thomas

The Space (Sydney)

Leah Morgan

ADPI

Alannah Bianchi
Maryanne Nucifora

Australia’s Got Talent

Glenn Bowling (Odyssey) – Finalist

“Annie” The Musical

Emma Mackie – Final Round Annie Audition

Brisbane Broncos Cheer Squad

Rochelle Steinbergs

Queensland Academy for Creative Industries

Verity Ling
Laura Castellana

Lead Role ‘Jorjie’ in K9 – Children’s Series, Channel 10

Philippa Coulthard

TV Pilot “Forlorn Gaze”

Meg Lanser

Nikki Webster Film Clip “Devilicious”

Rebecca Thomas

Brian McFadden Film Clip “Come Party”

Rochelle Steinbergs

We Love Dance! For fun, for friends, for life…